Rozwiązania dla niepełnosprawnych

Łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych ruchowo różni się od łazienki osoby zdrowej. Trzeba w niej bowiem stosować takie rozwiązania, które osobie chorej maksymalnie ułatwią codzienną toaletę. Podstawowe udogodnienia to wystarczająca przestrzeń na środku łazienki pozwalająca na manewrowanie wózkiem, umywalka i miska ustępowa na dogodnej dla osoby niepełnosprawnej wysokości oraz uchwyty przy urządzeniach sanitarnych.Warto pamiętać jeszcze o miejscach kąpielowych…

Warto pamiętać jeszcze o miejscach kąpielowych. Te też muszą być dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Wydawać by się mogło, że idealna dla osoby niepełnosprawnej będzie wanna. Ta bowiem umożliwia mycie się w pozycji siedzącej, a przecież taka osoba nie może stanąć, ani kucnąć po prysznicem. Może to być albo tradycyjna wanna ze specjalnym podnośnikiem, albo specjalna wanna zaprojektowana z myślą o osobach niepełnosprawnych. Udogodnieniem w takiej wannie są drzwiczki oraz siedzisko. Okazuje się jednak, że prysznic może się okazać jeszcze lepszym rozwiązaniem. Najlepiej jeśli prysznic nie będzie się znajdował w obrębie kabiny prysznicowej. Taka bowiem będzie krępować swobodę ruchów, a osoba niepełnosprawna potrzebuje nieco więcej przestrzeni niż osoba zdrowa. Dobrze też, jeśli nie będzie brodzika (kolo.com.pl). Dobrze jest bowiem zapewniać swobodny podjazd pod samo miejsce kąpielowe.

Galeria

Nieodłącznym elementem takiego miejsca kąpielowego jest siedzisko prysznicowe (kolo.com.pl). To bowiem umożliwia mycie się osobom niepełnosprawnym w pozycji siedzącej. Powinno ono znajdować się na takiej wysokości, która umożliwi swobodną przesiadkę z wózka. Przy prysznicu koniecznie też musi znajdować się uchwyt.

Komentarze(3)
  1. Burza 2012/12/06
  2. Henryka 2012/12/26
  3. Hercules 2012/12/26

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *